Компаниите, които не спазват правилата не трябва да бъдат допускани до бъдещи договори по програмата “Петрол срещу храни”, съобщава Transparency International
Берлин, 22 август 2005 – Организацията на обединените нации, банките за развитие и правителствата трябва да се противопоставят на бъдещи договаряния с кампании, за които съществуват достатъчно доказателства за корупция. Допускането на корупция от страна на датската компания Грундфос във връзка с програмата на ООН “Петрол срещу храни” в Ирак дава друг потресаващ пример за накърняване на обществения интерес в частна полза.
Независимата анкетна комисия на ООН по програмата “Петрол срещу храни” отправи призив към повече от 140 датски компании да разкрият детайлите относно тяхното участие в спорната инициатива. Датската национална агенция за стопанска инициатива и строителство оценява, че датските компании са извършили дейности на стойност 440 милиона евро в рамките на програмата.
“Грундфос не е единствената компания, въвлечена в закононарушения”, заяви Йенс Бертелсен, заместник-председател на националното представителство на Transparency International в Дания. Той настоя другите компании да сътрудничат на разследванията, като добави, че “честното признание на нарушенията е за предпочитане пред предумишлената измама. Наложените санкции следва да отчитат това”.
“Корупцията не бива да бъде толерирана в никакъв случай, но е особено неприятно, когато тя отклонява ресурси от обществените програми, създадени, за да помагат на хора в крайна нужда”, заяви президентът на Transparency International г-н Петер Айген. “В случаи, при които има достатъчно доказателства за корупция в рамките на програмата “Петрол срещу храни”, би трябвало компаниите да не бъдат до търгове за бъдещи проекти, особено в случаи, когато те не са показали воля за сътрудничество или промяна в поведението си.” Петер Айген добави, че “От друга страна, прибързаните обвинения срещу отделни лица, повдигнати по политически причини, не е продуктивно”.
Разрастващият се скандал “Петрол срещу храни” показва, че правителствата на богатите държави се провалят при изпълнението на своите ангажименти съгласно Конвенцията ОИСР срещу подкупите, която инкриминира международния подкуп в страните – участнички. Докато бизнес общността в страните от ОИСР открито подкрепя борбата с корупцията, е налице недостиг на ангажираност спрямо Конвенцията сред ръководителите от частния и публичния сектор. Тромавите законови процедури и липсата на трансгранично сътрудничество са били обект на наказателно преследване съгласно Конвенцията.
Програмата “Петрол срещу храни”, която бе в сила от декември 1996 до ноември 2003 година, позволи на Ирак да продава петрол, за да заплаща храни и хуманитарни доставки. Бившето иракско правителство на президента Саддам Хюсеин вземаше насила подкупи и допълнителни такси от подбрани купувачи на иракски петрол и продавачи на хуманитарни стоки. Според различни оценки, натрупаната от него сума в резултат на това е между 1,7 милиарда и 4,7 милиарда долара.